کد خبر : 399855 تاریخ : ۱۴۰۰ شنبه ۹ مرداد - 20:10
تفاوت قابل توجه علائم کرونا در زنان و مردان منبع: نیوزویک / ترجمه: روزنامه نوآوران

نوآوران آنلاین- تحقیقات جدید نشان داده است که علائم عفونت اولیه کرونا در گروه های سنی و بین مردان و زنان متفاوت است.

این تفاوتها بین گروههای سنی 16 الی 59 سال در مقایسه با گروه های سنی بزرگتر یعنی 60 الی 80 سال و مردان علائم متفاوتی نسبت به زنان در مراحل اولیه عفونت کرونا دارند.

برای این پژوهش از مشارکت کنندگان برنامه دعوت می شود به محض گزارش علائم جدید، آزمایش شوند. محققان علائم اولیه عفونت کرونا را مدلسازی کردند و هنگام استفاده از علائم سه روزه خود گزارش شده 80 درصد موارد را با موفقیت تشخیص دادند.

محققان توانایی پیش بینی علائم اولیه عفونت کرونا را با استفاده از معیارهای تشخیصی سرویس بهداشت ملی بریتانیا و مدل فرآیند سلسله مراتبی "گاوسی" (نوعی یادگیری ماشینی) مقایسه کردند.

این مدل یادگیری ماشینی قادر بود برخی از خصوصیات مربوط به فرد مبتلاء مانند سن، جنس و شرایط سلامتی را در خود جای دهد و نشان داد که علائم عفونت اولیه کرونا در بین گروه های مختلف متفاوت است.

18 علامت مورد بررسی قرار گرفت که برای تشخیص زودهنگام در گروه های مختلف ارتباط متفاوتی داشتند. مهمترین علائم برای تشخیص اولیه کرونا به طور کلی شامل از دست دادن بویایی، درد قفسه سینه، سرفه مداوم، درد شکم، تاول در پا، درد چشم و درد ماهیچه ای غیرمعمول بود.

با این حال از دست دادن بویایی در افراد بالای 60 سال اهمیت خود را از دست داد و برای افراد بالای 80 سال مهم نبود. سایر علائم اولیه مانند اسهال در گروه های سنی 60 الی 80 کلیدی بودند. تب، در حالی که یک علامت شناخته شده بیماری است از ویژگی های اولیه این بیماری در هیچ گروه سنی نبود.

مردان بیشتر تنگی نفس، خستگی، لرز و تب را گزارش می کردند؛ در حالی که زنان بیشتر از دست دادن بویایی، درد قفسه سینه و سرفه مداوم را گزارش می کردند.

در حالی که این مدلها در برنامه مطالعه علائم کرونا تولید شده بودند، مدل ها در طول زمان تکرار شدند که نشان می دهد آنها برای مشارکت کنندگان غیربرنامه نیز کاربرد خواهند داشت. اگرچه این مدل ها در اولین سویه ویروس و انواع آلفا مورد استفاده قرار گرفتند، یافته های کلیدی نشان می دهد که علائم نوع دلتا و انواع بعدی نیز در گروه های مختلف جمعیت متفاوت خواهد بود.

Claire Steves  می گوید: افراد مهم آن می دانند که علائم اولیه گسترده هستند و ممکن است برای هر یک از اعضای یک خانواده یا خانواده متفاوت باشد. راهنمای آزمایش می تواند به روز شود تا موارد زودتر انتخاب شوند؛ به ویژه در مواجهه با انواع جدید که بسیار قابل انتقال هستند. این می تواند شامل استفاده از آزمایشات جانبی گسترده برای افرادی باشد که دارای هر یک از این علائم غیر اصلی هستند.

دکتر "لیان دوس سانتوس کاناس" استاد دانشکده مهندسی پزشکی در این خصوص گفت: در حال حاضر در انگلستان تنها چند علامت برای توصیه به خود انزوا و آزمایش بیشتر استفاده می شود. با استفاده از تعداد بیشتری از علائم و فقط پس از چند روز حال ناخوشایند با استفاده از هوش مصنوعی می توانیم موارد مثبت کرونا را بهتر تشخیص دهیم. امیدواریم چنین روشی برای تشویق افراد بیشتری برای آزمایش در اسرع وقت استفاده شود تا خطر شیوع را به حداقل برساند.

دکتر "مارک مودات" مدرس ارشد دانشکده مهندسی پزشکی نیز گفت: به عنوان بخشی از مطالعه ما توانستیم تشخیص دهیم که مشخصات علائم ناشی از کرونا از گروهی به گروه دیگر متفاوت است. این نشان می دهد معیارهای تشویق افراد برای آزمایش باید با استفاده از اطلاعات افراد مانند سن شخصی شود. از طرف دیگر مجموعه وسیع تری از علائم را می توان در نظر گرفت، بنابراین تظاهرات مختلف بیماری در گروه های مختلف در نظر گرفته می شود.

 

شنبه ۳۱ جولای ۲۰۲۱

(برابر با ۹ مرداد ۱۴۰۰)