کد خبر : 450783 تاریخ : ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۲ شهريور - 20:36
نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفت‌و‌گو با نوآوران تأکید کرد: حمایت از مشاغل آسیب دیده برای جلوگیری از گسترش بیکاری آرزو قادری / روزنامه نگار

نوآوران آنلاین- اقتصاد ایران این روزها با شرایط سختی مواجه است و این سخت بودن شرایط گر چه نتیجه عملکرد اشتباه مدیران است، اما دودش به چشم مردم می رود.

برای نمونه می توان به نبود شرایط اقتصادی مناسب در کشور اشاره کرد که موجب شده تا اصناف مختلف و فعالان اقتصادی روزهای دشواری را بگذرانند. در این روزهای دشوار نسبت به قبل، افراد بیشتری بیکار شدند.

در حال حاضر به جای این که اشتغالزایی صورت گیرد و فرصت های جدیدی برای فعالیت اقتصادی ایجاد شود، اما برعکس شاهد سیاست های اشتباهی هستیم که منجر به از بین رفتن زمینه های اشتغالزایی شده است.

وضعیت اقتصادی کنونی چنین ایجاب می کند که دولت تمهیداتی جهت پایداری کسب و کارها و افزایش فرصت های شغلی جدید بیاندیشد تا در کنار مشکلات روانی و جسمی که کرونا ایجاد کرده است، حداقل از نظر مالی مردم مشکلات کمتری را تجربه کنند.

در همین خصوص به گفت و گو با علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار پرداختیم.

خدایی طی گفت و گویی با خبرنگار نوآوران اظهار داشت: طی ماه های اخیر شاهد بیکار شدن بسیاری از افرادی بودیم که پیش تر شاغل بودند و فعالیت اقتصادی و درآمد داشتند، اما اکنون به دلیل شرایط اقتصادی نامناسبی که ایجاد شده است بسیاری از بنگاه های اقتصادی از نظر تأمین هزینه ها با مشکلات بسیاری مواجه هستند و کارفرمایان با مشکلات مالی بسیاری مواجه اند و تنها راه برای تراز کردن هزینه ها و درآمدها را کاهش شمار نیروی انسانی شان می دانند. به این ترتیب تعدیل نیروهای گسترده ای را طی ماه های اخیر شاهد بودیم که علت آن را می توان مشکلات مالی بخش های اقتصادی مختلف به ویژه بخش خصوصی دانست.

وی ادامه داد: دولت ها باید از کسب و کارهای مختلف حمایت ویژه ای داشته باشند تا چراغ آن ها روشن باشد و بتوانند به فعالیت شان ادامه دهند. مشکلات مالی کارفرمایان در نهایت منجر به گسترش بیکاری در جامعه می شود و مردم تحت فشار قرار خواهند گرفت. در شرایط کنونی رشد بیکاری به طرز غیر قابل منطقی در حال وقوع است. تاکنون بسیاری از شاغلان، تعدیل نیرو شده اند و از این پس نیز با این اتفاق تلخ مواجه خواهیم شد؛ چرا که اوضاع چنان آشفته است که می توان گفت رکود بی سابقه ای بر کسب و کارها حاکم شده است و رونق با اقتصاد ایران خداحافظی کرده است و در چنین وضعیتی معمولاً با کاهش تعداد شاغلان از شدت هزینه ها کاسته می شود.

این نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به هزینه های بالای زندگی در کشور گفت: در حال حاضر بیکار شدن بدترین اتفاق ممکن است؛ چرا که هزینه ها به شدت بالاست و گذران زندگی برای بیکاران دشوار است. در شرایط کنونی حتی در خانوارهایی که چندین نفر فعالیت اقتصادی دارند و درآمد کسب می کنند باز هم هزینه ها بالاتر از درآمدهاست و بخشی از نیازهای خانوار بدون این که تأمین شوند حذف می شوند. در چنین وضعیتی بیکار بودن واقعاً دشوار است.

خدایی تأکید کرد: دولت باید در شرایط کرونایی فعلی بیش از قبل، مشاغل مختلف و اصناف را موردتوجه قرار دهد و اقداماتی در جهت کمک به آن ها از نظر مالی داشته باشد. باید حمایت های مناسبی از کسب و کارها صورت گیرد تا بتوانند در شرایط رکود فعلی که کرونا آن را شدت بخشیده است، بقا داشته باشند.

وی وضعیت کنونی را بسیار اسفبار خواند و افزود: اقشار ضعیف همچون کارگران در شرایط فعلی تحت فشارهای سنگین هستند و باید دولت آن ها را نجات دهد. افزون بر این که باید دولت با ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت های اقتصادی بخش های اقتصادی، امکان درآمدزایی برای کارگران را فراهم کند باید وضعیت رفاهی و اقتصادی مناسبی در جامعه ایجاد کند تا خانوارها با مشکل گرانی مواجه نباشند. باید اقتصاد در شرایط با ثباتی قرار گیرد تا اقشار آسیب پذیر کمتر زیان ببینند. در شرایطی که روز به روز بر شمار بیکاران افزوده می شود و قیمت ها روزانه رشد می یابند اصلاً منطقی نیست که دولتمردان دست روی دست بگذارند و انتظار داریم دولت جدید در عمل نشان دهد که معیشت مردم برایش از اهمیت بالایی برخوردار است.

نماینده کارگران در شورای عالی کار در پایان مجدد بر ضرورت حمایت از کسب و کارها تأکید و مطرح کرد: چرخ های اقتصاد کشور در شرایطی خواهند چرخید که چراغ کسب و کارها روشن باشد و چرخ شان بچرخد. در غیر این صورت باید آماده بروز مشکلات بیشتر در اقتصاد باشیم.