کد خبر : 451004 تاریخ : ۱۴۰۰ شنبه ۳ مهر - 20:05
معاون سابق وزارت صمت در گفت‌و‌گو با نوآوران عنوان کرد: معیشت مردم در محاصره تورم افسارگسیخته روند رو به رشد قیمت ها سال هاست که مردم ایران را در وضعیت رفاهی نامطلوبی قرار داده است.

نوآوران آنلاین- متأسفانه کنترل قیمت ها از دست مسؤولان خارج شده است و علت این امر را می توان در نبود درایت و کفایت آن ها و یا مهم از همه بی مسؤولیتی شان دانست.

در حال حاضر در تمامی وجوه زندگی مردم شاهد مظاهری از بی مسؤولیتی مدیران اقتصادی کشورمان هستیم.

به طوری که می توان گفت عده زیادی که اکنون به اقشار زیر خط فقر پیوسته به این دلیل روزهای سختی را تجربه می کنند که دولت قبل نتوانست میان هزینه ها و درآمدها تناسب برقرار کند و هزینه ها با سرعتی بسیار بالاتر از درآمدها پیش رفتند و مردم را گرفتار ساختند.

در همین خصوص به گفت و گو با محمود دودانگه، معاون سابق وزارت صمت پرداختیم.

دودانگه طی گفت و گویی با خبرنگار نوآوران اظهار داشت: این روزها که تورم در ایران بیداد می کند و مردم مشکلات بسیاری را تجربه می کنند انتظار همه این است که تغییر دولت موجب بروز تغییراتی در شیوه اداره اقتصاد کشور شود. به طور طبیعی اگر مدیریت کشور اصلاح شود مشکلات کاهش می یابد. مشکل تورم بزرگ ترین مشکلی است که طی سال های اخیر گریبان مردم را گرفته و رها نمی کند. مردم ما بدترین روزهای زندگی شان را در شرایط فعلی که گرانی ها فزاینده است سپری می کنند.

وی ادامه داد: نباید نسبت به نبود شرایط معیشتی مناسب دولتمردان بی تفاوت باشند؛ چرا که بی تفاوتی آن ها روزهای سختی را رقم می زند و مردم را فقیرتر می کند. در حال حاضر با فقر گسترده در جامعه مان مواجه هستیم. سیر تورم همچنان صعودی است و به دنبال آن شاهد کوچک شدن سفره های خانوارها هستیم.

معاون سابق وزارت صمت گفت: غم نانی که امروزه مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند نتیجه سیاست های فعلی نیست، بلکه نتیجه اقدامات اشتباه چندین ساله دولت های مختلف است که با بی درایتی های دولت روحانی خود را به بدترین شکل ممکن در زندگی مردم نشان داد. اقتصاد خانوارها روز به روز بدتر از روز قبل می شود و با خانواده های بسیاری مواجه هستیم که زیر خط فقر هستند و متاسفانه تعدادشان نیز بیشتر می شود. در واقع باید اذعان داشت با بالا رفتن خط فقر، شمار زیادی از خانوارها مشکلات معیشتی شان بیشتر می شود.

دودانگه ضمن انتقاد نسبت به سوء مدیریت های صورت گرفته ابراز داشت: مردم ما دیگر خسته اند و قیمت ها نیز بیش از این کشش افزایش قیمت ندارند و باید دولت جدید فکری به حال تورم افسارگسیخته ای کند که مردم را محاصره کرده است. همه خمردم نسبت به قبل با شرایط سخت تری مواجه ترند و در این میان برخی که جزء قشر متوسط جامعه بودند تنزل یافته و در جایگاهی بسیار پایین تر قرار گرفتند. این روزها قدرت خرید مردم به شدت تحت تاثیر سیاست های غلط دولت قبل قرار گرفته است و هنوز ترمیم نشده است. در این راستا باید تأکید کرد که دولتمردان هر چه سریع تر اقداماتی در زمینه تحقق برنامه های شان در زمینه رفع مشکل گرانی ها را در دستور کار قرار دهند و اجازه ندهند که بیش از این گرانی ها مردم را تحت فشار قرار دهند.

وی مهم ترین وطیفه دولت فعلی را تقویت زیرساخت های اقتصادی و از میان برداشتن موانع حرکت به سمت رشد و پیشرفت دانست و گفت: اگر دولت بتواند تورم را مهار کند و کنترل قیمت ها را در دست داشته باشد مشکلات رفاهی مردم کاهش می یابد و در این صورت شاهد بازگشت امید و اعتماد به جامعه خواهیم بود. درواقع باید گفت ثبات اقتصادی و مهار تورم، برگ برنده دولت سیزدهم است و اگر در این زمینه اقدامات موفقیت آمیزی انجام دهد قطعاً وضعیت اقتصاد داخلی بهبود خواهد یافت و روزهای امیدوارکننده تر و بهتری را شاهد خواهیم بود.

معاون سابق وزارت صمت مطرح کرد: روزهای فعلی باید با درایت و تدبیر دولت جدید جای خود را به رشد و توسعه اقتصادی دهد. قطعاً اگر کشور در ریل حرکت رو به جلو قرار گیرد اقتصاد داخلی و زندگی و معیشت مردم وضع بهتری خواهند داشت. در این زمینه باید دولتمردان با عزمی راسخ وارد میدان شوند و با مرتفع ساختن مسیر رو به جلو زمینه را برای ایجاد شرایط مناسب فراهم کنند.