کد خبر : 451024 تاریخ : ۱۴۰۰ دوشنبه ۵ مهر - 18:57
هادی حق شناس در گفت و گو با نوآوران: وعده های محقق نشده، اعتماد مردم را کمرنگ می کند آرزو قادری / روزنامه نگار

نوآوران آنلاین- یکی از مهم ترین مسائلی که دولت جدید باید به عنوان نقشه راه به آن توجه داشته باشد این است که نسبت به حل بحران اقتصادی موجود اهمال نکند که اگر این چنین روند اداره کشور پیش رود درواقع شاهد تداوم همان سیاست های اشتباه دولت قبل خواهیم بود.

دولت باید از اشتباهات دولت های قبلی درس بگیرد و اجاره ندهد مشکلات و نواقص مجدد بروز کنند و زندگی مردم را تحت تأثیر قرار دهند.

موجی از نارضایتی ها نسبت به عملکرد دولت ها را در ایران اکنون شاهد هستیم که از این جهت باید گفت دولت سیزدهم وظیفه سنگین و در عین حال حساس و مهمی بر عهده دارد.

در همین خصوص به گفت و گو با هادی حق شناس، استاندار گلستان، نماینده سابق مجلس و استاد دانشگاه پرداختیم.

حق شناس در گفت و گو با خبرنگار نوآوران گفت: یکی از مهم ترین مشکلاتی که طی سال های اخیر بسیار با آن مواجه بوده ایم، نبود صداقت در گفتار مسؤولان است. گاهاً شاهد بودیم که وعده هایی مطلوب به مردم داده می شد، اما هیچ یک عملی نمی شد. مردم ما همچنان چشم انتظار تحقق وعده های چندین سال قبل مسؤولان هستند. هنوز بسیاری از شعارهایی که دولت ها سال ها قبل مطرح می کردند محقق نشده است. این وضعیت نتیجه ای جز گسترش بی اعتمادی عمومی در میان مردم به دنبال نخواهد داشت.

وی ادامه داد: شرایط اقتصادی کنونی ایجاب می کند که دولتمردان با جدیت قدم در راه تامین انتظارات مردم بگذارند و نهایت تلاش شان را برای رفع مشکلات مردم صرف کنند. این که فقط در شعار و وعده مطرح کنند که دغدغه های مردم برای شان اهمیت دارد فایده ای ندارد. بلکه باید مردم به عینه شاهد تاثیرات مثبت اقدامات و عملکرد مطلوب دولتمردان باشند. آن چه اکنون برای مردم اهمیت دارد عملکرد مسؤولان است؛ چرا که از این طریق می توان دریافت تا چه اندازه دولتمردان انگیزه رفع مشکلات مردم را دارند.

حق شناس معتقد است که دولت جدید می تواند با اتخاذ تدابیر مناسب اقداماتی در زمینه تقویت اقتصاد داخلی انجام دهد مشروط بر این که بتواند به درستی رسالت هایش را انجام دهد. اگر دولتمردان برآورده ساختن نیازها و مطالبات مردم را در دستور کار قرار دهد امید می رود که شرایط بهبود یابد. البته اقتصاد ایران طی سال های اخیر با مشکلات بسیاری مواجه بوده است که از ناحیه مدیریت بوده است و آسیب های بسیار زیادی به مردم وارد آمده است.

وی افزود: هر چه ناکارآمدی ها در سطح مدیریت در کشورمان بیشتر باشد شاهد بروز مشکلات بیشتر در زمینه اقتصادی خواهیم بود و در این میان مردم باید با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم کنند. مردم ما سال هاست که قربانی زیرساخت های نامناسب اقتصادی شده اند و اتفاقات تلخی را در نتیجه نبود اصلاحات ساختاری مناسب شاهد بوده ایم. به همین جهت به نظر من باید دولت با برنامه های مدون و جدی و همچنین با انگیزه بالا وارد میدان رفع معضلات اقتصادی شود و روزهای خوبی در اقتصاد را ایجاد کند.

این نماینده سابق مجلس مهم ترین مطالبه مردم را تحقق وعده های مسؤولان می داند و می گوید: مسؤولان باید یا وعده ندهند یا اگر وعده هایی را مطرح می کنند تحت هر شرایطی آن ها را محقق کنند و وعده هایی مطرح کنند که قادر به تحقق آن ها هستند. به بیان دیگر باید تأکید کرد که وعده های دست نایافتنی و دور از دسترس را مطرح نکنند؛ چرا که در صورت عدم تحقق آن ها مردم بسیار ناامید می شوند و مهم تر از آن بی اعتمادی در میان افراد جامعه نسبت به مسؤولان ریشه می دواند. در شرایط کنونی یکی از مهم ترین پشتوانه های دولت در عبور از مشکلات اقتصادی، حمایت ها و پشتوانه های مردمی است که اگر بی اعتمادی گسترش یابد قطعاً این حمایت ها نیز کمرنگ می شوند و به معضل جدیدی در اقتصاد تبدیل می شوند.

حق شناس ابراز تأسف کرد که اقدامات و نحوه اداره کشور طی سال های اخیر به گونه ای بوده که زمینه ساز کمرنگ شدن اعتماد عمومی بوده است و باید دولت جدید از تکرار سیاست های اشتباه دولت های قبل بپرهیزد.