کد خبر : 451281 تاریخ : ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۹ مهر - 17:29
مشاور رئیس دولت اصلاحات در گفت و گو با نوآوران عنوان کرد: احیای اعتماد عمومی با تقویت تحزب یکی از مسائلی که امروزه در همه جوامع به عنوان اصلی اساسی پذیرفته شده است، نقش احزاب در توسعه همه جانبه کشورهاست.

نوآوران آنلاین- با وجود نقش برجسته احزاب در رفع بحران ها باید شرایط برای فعالیت آن ها به خوبی فراهم شود تا شاهد روزهای خوب باشیم.

جامعه بدون حزب قادر به طی مسیر رشد نخواهد شد. از این رو باید تمام تلاش ها مصروف بر این باشد که تحزب را در کشور تقویت کنیم.

پرواضح است در کشوری که احزابش بتوانند به خوبی با مردم رابطه برقرار و مشکلات آن ها را شناسایی کنند و پیگیر امور مردم از مسؤولان باشند شرایط خوبی فراهم خواهد شد و مردمش مسائل و مشکلات کمتری را تجربه خواهند کرد.   

به این ترتیب باید تأکید کرد که شکل گیری و فعالیت قوی احزاب از جمله امور مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

در همین خصوص به گفت و گو با عبدالله ناصری، مشاور رئیس دولت اصلاحات پرداختیم.

ناصری طی گفت و گویی با خبرنگار نوآوران اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که اکنون در کشورمان با آن مواجه هستیم نبود احزاب به معنای واقعی کلمه است. تحزب آن چنان که باید و شاید در کشور ما وجود ندارد و احزاب فعالیت قابل توجهی ندارند. این در حالی است که در کشورهای دارای حزب، شرایط بهتر است و وضعیت مناسب تری حاکم است.

وی ادامه داد: سال هاست در کشورمان با خلأ احزاب قوی مواجه‌ایم و از این ناحیه دچار ضعف هایی هستیم. در دولت جدید انتظار می رود شرایط برای فعالیت احزاب در کشور فراهم شود تا از مزایای تحزب برخوردار شویم. پرواضح است در جامعه ای که احزاب قادر به فعالیت قوی هستند و می توانند به عنوان رابط میان مردم و مسؤولان کارکردهایی داشته باشند شرایط مناسبی برقرار است و مشکلات کمتری وجود دارد. از این رو باید تلاش ها به سمت تقویت تحزب در کشور تقویت شود. اگر این اتفاق بیافتد می توانیم قطعاً رابطه میان مردم و مسؤولان که طی سال های اخیر به شدت آسیب دیده است، تا حدی ترمیم خواهد شد.

مشاور رئیس دولت اصلاحات تأکید کرد: جوامع مردم سالار برای حرکت به سمت رشد و توسعه نیاز به احزابی دارند که آن ها را در این مسیر همراهی کنند. درواقع باید اذعان داشت که احزاب با فعالیت مناسب شان می توانند راه موفقیت و شکوفایی کشور در همه زمینه ها را هموار کنند. تجربه فعالیت احزاب در کشورهای توسعه یافته گویای آن است که باید به این سمت حرکت کنیم که احزاب و جریان های سیاسی مختلف مجالی برای جولان در عرصه های مختلف کشور بیابند.

ناصری با بیان این که کارکرد احزاب در تمامی زمینه های مهم کشور مشهود و محسوس است، گفت: در زمان انتخابات بیش از هر زمان دیگری نیاز به فعالیت احزاب است. جریان های سیاسی در این زمان تحرکات شان بیشتر می شود و وجود حزب قوی می تواند کمک زیادی به بهبود وضعیت کند. متأسفانه در کشور ما توجهی به اهمیت فعالیت احزاب نمی شود و به همین دلیل است که با مشکلات بسیاری مواجه هستیم. نمی توان منکر اهمیت احزاب شد به ویژه این که در بسیاری از زمینه ها احزاب، مطالبه گر هستند و نقش مهمی در پیگیری انتظارات و مطالبات مردم ایفا می کنند.

وی یکی از مهم ترین مشکلات فعلی در کشور را عدم تحقق مطالبات و انتظارات شان عنوان کرد و افزود: پیگیری مطالبات مردم توسط احزاب از جمله اقداماتی است که در صورت وجود تحزب در کشور می توانیم به آن امید داشته باشیم. متاسفانه دولت ها یکی از پس دیگری می آیند و می روند با شعار مردم را دلگرم می کنند، اما در پایان عمر دولت شان مردم با مشاهده عدم تحقق وعده های شان دلسرد می شوند و اعتمادشان را نسبت به همه مسؤولان از دست می دهند. این در حالی است که اگر احزاب قوی و کارآمد در کشور ما فعالیت داشته باشند می توانند از طریق پیگیری امور مردم، مسؤولان را ملزم به ایجاد شرایط مطلوب برای مردم کنند. در چنین شرایطی بسیاری از انتظارات مردم جامه عمل پوشانده می شود و رضایت عمومی حاصل می شود. کشور ما طی سال های اخیر از این ناحیه نبود اعتماد و رضایت عمومی به شدت آسیب دیده است و نیازمند تمهیدات و اقداماتی برای عبور از بحران بی اعتمادی فعلی هستیم.

مشاور رئیس دولت اصلاحات یکی از مهم ترین مشکلات فعلی را از بین رفتن اعتماد مردم به مسؤولان دانست و گفت: احزاب با نقش و کارکردی که دارند می توانند احساس یأس و ناامیدی را تبدیل به امید و اعتماد کنند. به همین جهت باید دولت ها نسبت به تقویت احزاب در کشور اقدام کنند. در حال حاضر نیز دولت سیزدهم می تواند با کمک به شکل گیری احزاب قوی و فعالیت آن ها زمینه ساز رفع مشکلات شود.