کد خبر : 451726 تاریخ : ۱۴۰۰ شنبه ۱۵ آبان - 18:24
افزایش یارانه‌ها؛ بهانه‌ای برای گرانی‌های مجدد حمیدرضا صالحی / عضو اتاق بازرگانی

نوآوران آنلاین- افزایش یارانه نقدی به دنبال عدم تخصیص ارز 4200 تومانی به واردکنندگان برای واردات کالاهای اساسی مردم اتفاق نامبارکی است که امیدواریم شاهدش نباشیم.

زمانی که طرح هدفمندی یارانه ها با پرداخت یارانه به مردم آغاز شد ظاهر امر این بود که مبلغی به مردم اضافه شد و قدرت خریدشان تقویت می شود، اما آیا در واقعیت نیز قدرت خرید مردم افزایش یافت یا فقط شعار آن سر داده شد.

پاسخ روشن است در کمتر از یک ماه از پرداخت این رقم به مردم یکباره شاهد جهش چندین برابری قیمت همه کالاها اعم از اساسی و غیر اساسی بودیم.

اتفاقی که اگر اکنون نیز بر میزان یارانه های نقدی افزوده شود بدون شک شاهد خواهیم بود و حتی می توان به جرأت گفت به مراتب بدتر از قبل را شاهد خواهیم بود؛ چرا که کشور ما در شرایط کنونی اقتصاد مشوش و آسیب پذیری دارد و با انبوهی از مشکلات به ویژه تورم و گرانی شاهد هستیم.

قطعاً اقتصادی که در آن تورم بالاست و گرانی ها بیش از هر زمان دیگری به وقوع می پیوندند نمی توان میزان پول نقد در دست مردم را افزایش داد و اگر این اتفاق بیافتد پرواضح است که تورم مجدد رشد می یابد و به این ترتیب قدرت خرید مردم بیشتر می شود.

شرایط کنونی بسیار سخت تر و نگران کننده تر از چندین سال قبل است که یارانه ها برای نخستین بار به مردم پرداخت شد. از این رو به فراخور همین حساس بودن اوضاع باید مسؤولان هشیار باشند و با اقدامات نسنجیده وضعیت را بحرانی تر نکنند.

طبیعی است در اقتصادی که بدون حتی هیچ بهانه ای قیمت ها به طور روزانه افزایش می یابند نمی توان اقدام به افزایش مبلغ یارانه های نقدی مردم کرد. درواقع باید تصریح کرد اگر این طرح اجرایی شود مردم بسیار زیان خواهند دید و مشکلات معیشتی شان چندین برابر خواهد شد و اتفاقات پس از آن غیرقابل کنترل می شود.

باید به هر نحو ممکن جلوی افزایش قیمت ها گرفته شود نه این که بهانه ای برای گرانی های مجدد ایجاد کرد. افزایش یارانه های نقدی درواقع بهانه خوبی برای تحمیل گرانی بیشتر بر مردم است و به همین دلیل توصیه می شود مسؤولان در این راستا اقدامی نسنجیده انجام ندهند.