کد خبر : 452002 تاریخ : ۱۴۰۰ دوشنبه ۱ آذر - 20:54
قالیباف: ۱۷ سال است که آموزش و پرورش از عدم ثبات مدیریت رنج می‌برد رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: قریب به ۱۷ سال است که ما مدیریت با ثبات در وزارت آموزش و پرورش نداریم، طی سال‌های که از تنطیم سند تحول گذشته یکی از بی ثبات ترین وزارتخانه ها در وزیر آموزش و پرورش بوده است و این یعنی خواسته یا ناخواسته ما با این روند به آموزش و تعلیم و تربیت در کشور ضربه زدیم و همه مسئولین که این را جبران کنیم.

نوآوران آنلاین- محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در هفتمین کنگره ملی همفکری بسیج دانش آموزی ضمن تبریک هفته بسیج، گفت: این هفته که یادآور مجاهدت‌ها، رشادت‌ها و حضور عاقلانه، عاشقانه و مجاهدانه همه اقشار ملت عزیز ایران در عرصه های مختلف به ویژه در دوران دفاع مقدس است؛ را به شما برادران و همه بسیجیان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. همه شما می دانید که در دوران دفاع مقدس بیشترین شهید را دانش‌آموزان عزیز تقدیم انقلاب کرده‌اند توفیق بنده این است که از پشت میز دبیرستان به جبهه رفتم امروز هم خیلی خوشحالم من با شوق و ذوق به این جلسه آمدم، این روحیه نشاط و سرزندگی دلسوزی نکات مهم عالمانه ای که خواهر عزیز و برادر گرامی به نمایندگی از این جمع بسیجی گفتند یک بسیار دقیق و موشکافانه بود.

وی ادامه داد: به شما عزیزان عرض می‌کنم که بهترین دوران زندگی خود را سپری می‌کنید، به‌ویژه مطمئن هستم که حداکثر ۱۵ سال دیگر همه شما به این نکته خواهید رسید که این دوره از زندگی شما زیباترین، حساس‌ترین و موثرترین مقطعی بوده که در آینده شما ایفای نقش خواهد کرد این لحظات را هرگز فراموش نکنید. هر چند که با همه وجود میدونم در این دوره بهترین سن این موضوع موضوعات احساسی بیشتر از استدلال های عقلی بر انسان مستولی است و این شرایط اقتضاء این سن و سال است با این حال شما موثر ترین زمان زندگی خود را سپری می کنید و با ابعاد مختلف زندگی به ویژه در بعد سیاسی و اجتماعی آن آشنا می شوید.

رییس مجلس همچنین بیان کرد: لذا دوستان و افرادی که با آنها معاشرت و نشست و برخاست می‌کنید بسیار مهم است و بدانید و بپذیرید که در این مقطع مدرسه بسیار مهمتر از خانواده است و درنتیجه بسیار مهم است که با چه کسی همنشین هستید و چگونه به چه موضوعاتی فکر می‌کنید.

وی افزود: حضرت آقا در سالهای مختلف همواره به مسئله جوان گرایی تاکید داشتند اما آنگونه که لازم بود نوگرایی و جوانگرایی رقم نخورده است.

قالیباف در ادامه ابراز داشت: نکته‌ای که ما مسئولین هم باید به آن توجه داشته باشیم این است که مبنای پیشرفت کشور ما این است که باید برویم به سمت رسیدگی، ایجاد ظرفیت و زمینه سازی برای تبدیل استعداد های بالقوه به استعداد بالفعل. امروز سرمایه ما پول نیست جوانان ما و نیروی انسانی ما است. خدا را شاهد می‌گیرم همه مشکلات و نابسامانی های اقتصادی که الان همه ما با آن مواجه هستیم و همه از آن در رنج هستیم در حوزه مدیریت و اداره امور است، ضعف ما در نداشتن باور است.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نقش مهم آموزش و پرورش در تربیت نسل آینده، تصریح کرد: بدون شک آموزش و پرورش پیشانی تربیت نسل آینده و انقلابی گری است و متاسفانه ما امروز در این بخش دچار آسیب هستیم. من یک دهه قبل در یک جلسه بسیار مهم اشاره کردم اگر یک روز مسئولیتی در دولت داشته باشم حتما در حوزه وزارت آموزش و پرورش کلیه امور را در حد جزء خودم شخصاً مدیریت و دخالت می‌کنم چرا که معتقدم اگر در یک دهه تحول مورد نظر در آموزش و پرورش اتفاق بیفتد، امروز با توجه به اینکه اساس و ستون آموزش و پرورش معلمین هستند قادر خواهیم بود که نتیجه مطلوب برسیم. امروز اگر از معیشت سخن گفته می‌شود این موضوع بسیار مهم است و همه معلمین عزیز بدانند که با وسواس و دقت به این موضوع توجه می‌کنیم.

وی ادامه داد: قریب به ۱۷ سال است که ما مدیریت با ثبات در وزارت آموزش و پرورش نداریم، طی سال‌های که از تنطیم سند تحول گذشته یکی از بی ثبات ترین وزارتخانه ها در وزیر آموزش و پرورش بوده است و این یعنی خواسته یا ناخواسته ما با این روند به آموزش و تعلیم و تربیت در کشور ضربه زدیم و همه مسئولین که این را جبران کنیم.

قالیباف همچنین درخصوص بحث شفافیت آرای نمایندگان نیز اظهار داشت: من از قبل از اینکه وارد مجلس شوم یکی از موارد مهمی که روی آن تاکید داشتم موضوع شفاف‌سازی بود و تعهد خودم می دانستم که آن را اجرا کنم، البته بگویم که این شفاف‌سازی تنها در مجلس نیست باید در همه حوزه ها انجام شود اما مجلس باید اول گام بعدی را بردارد تا بتواند گام‌های بعدی را بردارند .

وی ادامه داد: البته بعضی‌ها هم از شفاف‌سازی یک برداشت غلطی دارند که می‌گویند هر چیزی که هست باید شفاف شود اما تجربه نشان می‌دهد که چنین شفاف‌سازی امکان‌پذیر نیست و مواردی موضوعات اسناد و مذاکرات لازم است که محرمانه باشد اموراتی که زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مستقیم با جامعه در ارتباط است باید شفاف باشد و مردم در جریان باشد و من مطمئن هستم که ان‌شاءالله که شفاف سازی پیش خواهد رفت.