کد خبر : 452015 تاریخ : ۱۴۰۰ سه شنبه ۲ آذر - 21:16
مینو محرز در گفت و گو با نوآوران: پروتکل ها را رعایت کنیم تا پیک ششم را تجربه نکنیم در شرایط کنونی کشور ما از نظر وضعیت کرونایی در وضعیتی قرار گرفته است که در مقایسه با قبل از شدت نگرانی ها کاسته شده و آمار مرگ افراد مبتلا به کرونا تا حد قابل توجهی کاسته شده است. اما این کافی نیست و باید به جایی برسیم که باز هم کمتر از این باشد و خطر به طور کلی رفع شود.

نوآوران آنلاین- مرگ و میرها شاید در ظاهر فقط یک عدد باشند، اما در وَرای آن خانواده های بسیاری داغدار می شوند و مشکلات بسیاری برای افراد ایجاد می گردد.

به همین جهت تاکید می شود که باید میزان ابتلاها از این نیز کمتر شود. باید همه تلاش کنیم تا این ویروس مجدد قدرت نیابد و افراد را گرفتار نکند.

اگر نتوانیم افسار این ویروس را در دست گیریم باید منتظر سرکشی مجدد آن و بروز پیک های به مراتب شدیدتر باشیم.

در همین خصوص به گفت و گو با دکتر مینو محرز، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و سرپرست تیم تحقیقاتی واکسن "کوو ایران برکت" پرداختیم که مشروح آن تقدیم مخاطبان گرامی می شود.

محرز طی گفت و گویی با خبرنگار نوآوران اظهار داشت: در شرایط کنونی برخی چنین تصور می کنند که اگر بازگشایی مدارس صورت گرفته است پس شرایط به حالت قبل از کرونا بازگشته است، اما این چنین نیست و باید گفت شرایط فعلی به گونه ای است که به دلیل تزریق واکسن تا حدی باثبات شده و از شدت مرگ و میرها کاسته شده است، اما اگر پروتکل ها رعایت نشوند و مشکلات قبلی مجدد بروز یابند قطعاً پیک ششم را سخت تر از پیک های قبلی تجربه خواهیم کرد. نباید اجازه دهیم کرونا بار دیگر طغیان کند چرا که در این صورت قطعاً شمار بیشتری از افراد را از دست می دهیم و جهش این ویروس قوی تر خواهد بود. به همین منظور تاکید می شود که همچنان پروتکل ها برای جلوگیری از ابتلاء به کرونا رعایت شود.

وی ادامه داد: نباید نسبت به رعایت موارد بهداشتی بی توجه بود؛ چرا که کرونا همچنان هست و قربانی می گیرد. گر چه در حال حاضر خطر کمتری مردم را تهدید می کند، اما همچنان هست و ما نیز باید پروتکل ها را همچنان رعایت کنیم تا پیامدهای منفی دیگری بروز نیابد.

محرز معتقد است که شرایط هنوز عادی نشده ولی در جامعه به گونه ای نشان داده شده است که وضعیت عادی است و مشکلی از جهت ابتلا به کرونا وجود ندارد. این در حالی است که در برخی کشورهای اروپایی در حال حاضر عدم رعایت پروتکل ها آمار بالایی از ابتلاها را به دنبال داشته است و بر این اساس ما نیز باید در داخل کشورمان به نحوی عمل کنیم که میزان ابتلاها را کنترل کنیم تا بتوانیم از شدت مرگ و میر بکاهیم و در نهایت این ویروس را مهار کنیم.

وی با تأکید بر این که نباید در شرایط کنونی از کرونا غفلت کنیم ابراز داشت: اگر غفلت کنیم این ویروس می تواند با جهش های جدیدش کل کشور را در شرایط قرمز قرار دهد و دوباره شهرهای کشور در وضعیت بحرانی قرار می گیرند.

محرز همچنین به بازگشایی مدارس اشاره کرد و گفت: در شرایط کنونی آموزش های حضوری برقرار شده است و باید خانواده ها پروتکل ها را به دانش آموزان آموزش دهند و بر ضرورت رعایت آن تأکید نمایند. با توجه به این که فرزندان ما در مدارس در ارتباط نزدیک با یک دیگر قرار دارند امکان ابتلاء بالاست. به همین جهت تاکید می شود رعایت پروتکل ها در مدارس حتماً توسط دانش آموزان صورت گیرد تا مشکلی بروز نیابد. در غیر این صورت مشکلات بسیاری ایجاد می شود و از طریق دانش آموزان این ویروس به خانواده های شان انتقال می یابد و در نهایت دوباره این همه گیری شدت می گیرد و کنترل آن از دست ما خارج می شود. نباید اجازه دهیم به اینجا برسیم که مهار ویروس از دسترس خارج شود. برای تحقق این امر مهم باید پروتکل ها را رعایت کنیم.

وی همچنین توصیه کرد: مردم نیز از حضور در محل های شلوغ و مهمانی ها تا حد امکان بپرهیزند و یا با رعایت کامل پروتکل ها حضور یابند. شرایط کنونی تا حدی بهتر از قبل است و باید این رویه را حفظ و حتی از میزان مرگ و میرها بکاهیم. اگر موفق به بهبود اوضاع شویم شرایط برای کل مردم بهتر می شود و خطر کرونا از سرمان رفع می شود.